A hajósok védőszentjéből több is akad, Nepomuki Szent János, Szent Kristóf, vagy épp Szent Miklós.
Győrben a folyók városában Nepomuki Szent János szobrát láthatjuk a Szigetköz kapujában a révfalui oldalán a Kossuth hídnak. A cikk előzményében említettük az 1970-ben elbontott győri hajósok kápolnáját, mely a vízi népek utolsó itteni önálló imádságos helye volt. De miért is ne lehetne a szakralitásnak újra különleges helye városunkban?
A Móricz Zs. rakpart egykor nyüzsgő kikötői életnek adott helyet, melyben a személy és a kereskedelmi hajózás is nagy szerepet játszott.
A különféle kikötői épületek, jellemzően raktárak, tárházak – amelyeknek ma már nyomuk sincs – között az avatott szemlélő egy furcsa kisebb méretű épületet fedez fel. Egyszerű téglány tömegéhez kerek, hengeres torony csatlakozik, mely önmagában szokatlan építészeti arculatot kölcsönöz ennek az építménynek. Eddig még nem találkoztam olyan emberrel, aki tudta volna mi is lehetett ez a ház valójában. Többen kikötői kápolnára tippeltek, de egyáltalán nem biztos, hogy az volt. Egy viszont biztos, a kikötő hangsúlyos épített eleme még mai állapotában is.
Szerintem a kikötői parancsnokság épülete lehetett, a szélirány jelző is ezt erősíti tornyán. Valójában bármi is volt, ma már majdnem teljesen az enyészeté. Jelenlegi tulajdonosa a Pannon-Víz Zrt, melynek egykori üzemi épületei veszik körül a kis épületet.
Itt vagyunk a belváros közepén értékes, ráadásul az oda nem illő ipari épületektől eltekintve még hagyományos épített értékekkel is találkozunk. Itt van a Mosoni-Duna ki nem használt rakpartja, milyen klassz kis sétányt lehetne itt egyszerű eszközökkel kialakítani. Egy égköve lehetne az amúgy haldokló kelet belvárosi városnegyednek. Ennek lehetne a „koronája” az egykori kikötői épület megmentésével létrehozott új Hajósok kápolnája. Egyesületünk szakemberei hisznek a város organikus fejlődésének ehetőségeiben. A városfejlesztés nem sokemeletes lakókonzerv kolosszusok és plázák létesítéséből áll. Kell a víz, ha már itt a folyó, kell a friss levegő, a zöld. Egyszerű eszközökkel, megvalósítható terveket alkotni és meg is a gyakorlatban valósítani. Ez itt a titok, de az egyes elemek egymásra épülnek és alkotnak majd élvezetes, hasznos egészet. Ennek kezdete s dísze lehetne az új Hajósok kápolnája. Próbáljuk meg együtt, szerintünk sikerülni fog.
Az Arrabona Városvédő Egyesület és a Nemzetközi Szent György Lovagrend Komárom-Esztergom Megyei Priorátusa elhatározta, hogy kezdeményezi az épület felújítását és ökumenikus kápolna funkciójának létrehozását.
Győr, 2024. december 3.
Szabó Gyula elnök
Arrabona Városvédő Egyesület