A Torony a tarot kártyák egyik jellemző képe, ábrázolásán a toronyba villám csap, az leomlik, tűz martalékává válik, és az emberekre szenvedés vár. Az ég viharos, a korona billen és zuhanni kezd. Nálunk sokkal nagyobb gondolkodók elemezték már ezt a képet, mely a mai Győrt oly híven jelöli. Az emberek azért emeltek tornyokat hajdanán, hogy védelmezze őket, és hogy már messziről észrevegyék, ha közeleg az ellenség. A kártyán látható kép viszont egy drámai szituációt ábrázol. Üzenete, hogy a magunk köré emelt falak, amelyek eddig a biztonságot jelentették a számunkra, most hirtelen meginognak. Egy olyan dimenziót jelképez, ami korábban védelmet nyújtott a számunkra, de amiből mostanra kinőttünk. A változást kezdetben ugyan katasztrófaként éljük meg, később viszont megkönnyebbülünk, és úgy érezzük, egy régi teher súlyától szabadultunk meg. A Torony leomlása a valóságban tehát inkább áldást jelent, mint veszteséget, hisz felismerjük a jelenlegi győri helyzet tarthatatlanságát.
A mennykő az isteni küldönc ősi szimbóluma, azt az üzenetet közvetíti számunkra, hogy a leckék, amiket az élettől kapunk, valójában ajándékok. A villám az igazság jelképe, amely a hamisság felett győzedelmeskedik, a belső megvilágosodás élményének pillanatnyi állapotára utal, mely elhozza nekünk a szabadság boldogságát. „A villám az isteni tűz része, mely csak a gonoszt pusztítja el, és megtisztítja, helyreállítja azt, ami jó”. A Torony a tarot kártyák sorában a tizenhatodik, mely szám az egyes és a hatos számokból áll, amik összeadva a szoláris hetest eredményezik: erőt és aktív cselekvést jelez. Erre van most szüksége Győrnek: erőre és cselekvésre, mert láthatjuk, hogy a győri Bábel instabil alapokra épült, előbb-utóbb le kell tehát dőlnie. A kártya egy olyan idejétmúlt filozófia, gondolkodásmód lerombolására szólít fel, amely nem megfelelő többé a számunkra. Tudatunk érési folyamatában régi létszemléletünk megcsontosodott elveit át kell értékelnünk, és újakra kell cserélnünk azokat. Változás, ellentét és új rend, a Torony azt jelzi, radikális változásokon esünk át éppen. Semmi nem lesz már olyan, mint korábban. Teljesen át kell értékelnünk eddigi életünket! Ez a helyzet persze sok kételyt és feszültséget hozhat magával, a kártya mégis inkább a megtisztulásra, a terhektől, a negatív energiáktól való megszabadulásra utal.
Győr-Szigetről már a neve sokat elárul: több évszázados története alatt valóban szigetként működött, fejlődött, városiasodott. Alapvető és igen egyedi tulajdonságát még akkor sem változtatta meg, amikor a folyók felé irányuló és a XIX. század végére kiépített hídjai egyre jobban kapcsolták be a győri vérkeringésbe. A városrész – 1905-ig önálló település – egyik bája a zárványszerűség volt. A csendes polgárházak alkotta szövete, a folyók és a természet közelsége a városi életébe kapcsolva még az itt működő gyárak ellenére is szerethetővé és vonzóvá tették. Győr-Sziget ma viszont javarészt egy tatárdúlás sújtotta, átjáróház képét mutatja. Csendes bája, élhetősége, sajátos kispolgári miliője elveszni látszik. Amivé most válik, az egy megalomán sportberuházás köré telepített iparszerű, de minden szervezettséget nélkülöző lakótanya, haszonkulcs, aranybánya, a telekkufárok Mekkája. A minél intenzívebb beépítésére alapított tobzódás hajlamos elfelejtetni az avatatlan szemlélővel a borzasztó tényt, hogy Győr-Sziget egyszerre változik zárvánnyá és átjáró házzá, mert a város vezetése a könnyebb és látványosabb megoldást jelentő Jeldik-hídra úgy csapott le, mint gyöngytyúk a takonyra. Mi, tapasztaltabb szakemberek rég tudjuk, hogy ami könnyű megoldásnak látszik és gördülékeny a megvalósulása, az bizony valamiért nem stimmel. A vége az ilyennek mindig csak a baj. Népszerű vezetői feladat ugyan az új hídon söröshordót gurítani, de ennek a hordó sörnek súlyos ára lesz. Amit nyilván nem a sokorópátkai birtok ura fizet majd meg, hanem mi, győriek. Amikor Révfalut és Szigetet összekötötték az esténként szivárványos színű fényárban úszó műtárggyal, a beruházási főkoordinátor azt mondta, szándékosan ilyen kis keresztmetszetű a híd, nehogy nagy átmenő – teher – forgalmat vonzzon. Hogy mennyire nem működik a wishful thinking, azt bárki megtapasztalhatja napjában minimum kétszer az itt kialakuló dugókban. A probléma valójában ott kezdődik, hogy ez a híd a neonos szivárványos Győr-Sziget főbejárata lett – haránt irányból, és sem a kettőshíd, sem a Petőfi-híd nem képes a mesterségesen kiagyalt rendszerből eredő, megnövekedett feladatait ellátni.
Ennek a rémálomnak a megélői és elszenvedői az ártatlan győri közlekedők. Egy elhibázott politikai döntést nem lehet csak úgy semmissé tenni, mert súlyos gyakorlati következményei vannak. Ehhez hiába asszisztál a propaganda, csak azokat képes elkábítani, akiknek amúgy sincs szükségük sem a tényekre, sem a valós közállapot megismerésre.
A Torony azt mutatja, hogy a vélt biztonságból magunk köré emelt falak hirtelen inogni kezdenek. Ez érintheti meggyőződésünket, alapelveinket, éppúgy, mint szakmai, pénzügyi biztonságra vonatkozó elképzeléseinket, nem utolsósorban baráti, és egyéb személyes kapcsolatainkat.
A Torony olyan elgondolást jelképez, mely régebben jótékony biztonságot, talán még védettséget is adott számunkra, de melyből mostanra kinőttünk. Általában meglepő tapasztalatok, néha sziporkázó ötletek, melyek romba döntik a régi tervezetet. Ezeket a hirtelen változásokat gyakran katasztrófaként éljük meg. A csapások, amelyek sorsunkban bekövetkeznek, jelzik azt, hogy magasabb fokozat előtt állunk. Ha képesek vagyunk arra, hogy ezeket a csapásokat ne veszteségként éljük meg, ne okként értékeljük, hanem fogadjuk el, és tanuljunk belőle, akkor tudjuk megoldani a Torony állapotát. A cél: visszatalálni a valódi, igaz értékekhez. A veszteség megnöveli az emberben a Hitet, megszabadítja a földi kötöttségektől, s ezáltal közelebb kerül a spiritualitáshoz és Istenhez. Az ember legnagyobb csodálatra méltó tulajdonsága, a kudarc után való felemelkedés.
„Halld most, ki megszabadultál,
szabad vagy az élet igájától.
Ismerve minden forrást, minden világ megnyílik neked.
De vigyázz, ki a mennybe mennél, mert ha értéked kétes,
jobb, ha a tűzben pusztulsz el.
Tudd meg, hogy az égiek a Tűzön átmennek.
A menny minden fordulatánál a Fény forrásában megfürödnek.”
(Thoth)